Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Komputery i Internet

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na krótkie konto? Tak, oraz wtedy nie jedyny droga jak odzyskać własne pieniądze. Przelew możemy zrezygnować z okresu bankowości online bądź w pozycji banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma formalny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w terminie 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na krótkie konto – co możesz sprawić ty, oraz co bank?
Nawet jeżeli tak rozumiemy jak wykonać przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na za wysoką kwotę lub przelew na zły numer konta. Nazwa klienta w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najistotniejszy jest przeważnie numer konta, a każda kobieta korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku odkłada się z aż 26 cyfr.

Wyjście na ostatnie, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najczęstsze to:

Przelew na niebędące lub nieaktywne konto – w tym faktu wniosek o zwrot przelewu nie będzie niezbędny. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i trwa automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na swoje konto przy następnej sesji ELIXIR, zatem w sezonie z 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest odpowiednia bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby posiadające więcej niż jedno konto bankowe w możliwościom banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak łatwo przypuszczać pomyłki się zdarzają i zdarza się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast dlatego nie ważna ich usunąć. W tym faktu reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na zły numer konta musimy zgłosić więc do banku, jaki w przeciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, i tenże obecnie z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze z klientowi?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest umiarkowane i niezbędna będzie reklamacja do banku. Stawia ją właściciel rachunku, oraz w sukcesu konta wspólnego sam z właścicieli. Co ważne – bank może, ale dobrze nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może oddać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do zapłaty, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym przyczyna banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na specjalny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną oddane na swoje konto w przeciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy a nie weźmie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, obowiązany jest do wydania pomoce w przyrodzie, a jeżeli to nie było dodatkowe, do obrotu jej cenie”. Po przesłaniu przez polski bank wezwania do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w przeciągu 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, będziemy musieli zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W formy kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sprawy na możliwość sądową, bank ma obowiązek ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew i który bank oferuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na krótkie konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś jeszcze szansę na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w własnej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR realizowany przez Naszą Izbę Rozliczeniową. ELIXIR funkcjonuje w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ruchu dnia. Dojście do organizmu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tu również godziny sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został także wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zakończeniu sposobu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Potrafimy więc stworzyć:

sam z okresu bankowości online – często opcja dostępna jedynie dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu potrafi się tworzyć z dodatkowymi kosztami rzędu 20-120 zł. Nadzieję na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy zdecydowanie w poszczególnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu szybko absolutnie nie zrobisz przelewu na krótkie konto
Wiesz już co spowodować gdy przelew pojechał na krótkie konto, ale jednak lepiej zapobiegać takim rzeczom. Trudniej o błędny przelew bankowy, jeśli informacje do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co również możemy zrobić? Przede wszystkim:

z uwagą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy opisanego,
w sukcesu cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na krótkie konto nie wydamy pieniędzy, jednak możemy przysporzyć sobie problemów. Przykład? Jeśli mamy otwarte kredyty lub pożyczki pozabankowe toż ich koszt całkowity uzależniony istnieje z terminowej spłaty. W sukcesu promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia godzi się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na przełom błędnego przelewu może przyczynić się do opóźnień w zarządzaniu rat słowa i skutkować negatywną reklamą w BIK.

Jak wiemy, wiedze z raportu BIK są bardzo znaczące dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą też dawać o niesolidności przedsiębiorcy. Nie myślimy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki potrafi prowadzić rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto prowadzić ze określoną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments