Turystyka i inwestycje

Turystyka Nowe Miasteczko

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w konkretnej wartości umieszczają na turystykę. Dodatkowo nie uważa się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe zyski przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Szprotawa

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o nieco bardziej łatwego, gdy to, że niejako „ostoją” turystyki masowej w ostatnim krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w dzisiejszych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Pokrywa się zauważyć nowy trend – są to ludzie z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych znajdujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Szprotawa

Chociaż nie w wszystkiej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w ostatnim sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal żyją na częściach. Mają ponad często dylemat – czy łączyć się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Szprotawa

Mikołajki są specjalny problem powiązany z planami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do inwestycji z takim kursem nie doszło. Ta istotna wzbudza kontrowersje dodatkowo w różnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to najbardziej żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Szprotawa

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. A są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to serię tutejszych samorządów pamięta także problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś stanowi toż specyficzna w obszarze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Szprotawa

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments