Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla wiekowym

Komputery i Internet

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych także oferta mienia z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w programie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus

– W związku z planowanym wprowadzeniem drugiego kroku znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt prawa w niniejszej propozycji.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Myśli ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w projektu zakrywania ust i nosa, a dodatkowo wprowadza modyfikacje w zakresie przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu oraz korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w prawie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W programie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły stanowić dostarczane pod warunkiem, że zachowane będą typowe zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja ma się również przywrócenie praktyce w celach handlowych o powierzchni sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła przyjęta na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, a przy założeniu, że zmniejszono ilość osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której stanowi tworzona sprzedaż lub świadczone są usługi. Nadal – do zniesienia będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub robienia kampanie usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja ma się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem realizującym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a dodatkowo lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w roli konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających granicę w związku z prowadzeniem prace zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce albo w państwie sąsiadującym, a dodatkowo uczniów pobierających naukę w Polsce albo w państwie sąsiadującym. Z ciekawości na dolę epidemiczną nie działa toż ról pracujących zawód medyczny także osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w wartościach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia wejścia w bycie projektowanego rozporządzenia daje się również mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w projektu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób przebywających w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie potrafiło odbywać w tymże tymże czasie pięć osób, wśród osób przebywających w postępowaniu tego kultu.

Na sile rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie stosowanie z rowerów miejskich.

Projekt daje też zmiany, jeżeli idzie o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments