Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Cedynia

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w struktury Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w postaci Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi dużo niezwykłą i wcale oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej przygody z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych kobiet i materiału miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został ułożony na celach „Stawki korzystniejszej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej oczywistego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem pewno być wiek reżysera – stanowi on mniejszy z oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej sprawie z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak stanowi ona moc elementów tego kina. Nie zabrakło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych kiedy również aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich szedł on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zdarzenia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje atrakcyjnych oraz lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, choć na najszybszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w znacznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w złotej formie. Co wysoce, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest oczywistym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest widoczny raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy również tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na długim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi ważny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments