Decoupage - co to jest?

Decoupage Szczecin

Komputery i Internet

Decoupage – co wtedy istnieje? Decoupage to technika zdobienia przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie modelu z papieru. Następnie obiekt jest pokrywany warstwami lakieru. W efekcie wzór wygląda jak namalowany.

Decoupage Sławno

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Metodę tę wykorzystywali jako pierwsi syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Od nich formę serwetkową przejęli Chińczycy. Używali oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem nastąpiła we Włoszech, a później zaczęła być użytkowana w całej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową stanowiły tańszą wersję niezwykle popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage zajmował się wielką popularnością oraz w latach późniejszych, m.in. na domu Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom codziennego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz kreatywnego sposobu na ozdobienie mieszkania? I może chcesz zajęcia, które pozwoli Ci oderwać się od zwykłego pędu? Decoupage to dodatek w sam raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do działania, stworzyć własny prezent lub zrealizować wizję wystroju wnętrza, która weszła w tle z powodu braku odpowiednich ozdób. Nie potrafisz znaleźć odpowiednich dekoracji świątecznych? Wykonaj je sama! Wybierz dokładnie taki autorytet jaki wolisz i technologią serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Sławno

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacji, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki technologii serwetkowej możesz całkowicie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Sławno

Nie ważne czy chciałabyś odświeżyć starą komodę, tchnąć występowanie w doniczkę na balkonie czy ubrać w odmienny sposób słoiki na materiały. Wszystko obecne i wiele więcej możesz spowodować przy zachowaniu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Sławno

Decoupage krok po kroku

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ szybko się z nimi gra. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór jaki zamierzasz zastosować i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz też zastosować klej zrobiony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Tym sezonem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był widoczny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Narzędzia do decoupage’u

Decoupage zajmuje się jeszcze szerszą popularnością. W składach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier łączony w technice serwetkowej. Znajdziemy tu również mnóstwo wzorów, które możemy użyć do ozdabiania przedmiotów, ale wiele z nich możemy również zauważyć we polskim domu. Do decoupage’u możemy wykorzystać m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto wyciągnąć z serwetek, ale dobrze sprawdzą się też stare gazety, listy, zdjęcia, szkice lub inne rysunki. Niezbędne do cięcia ilustracji będą niebezpieczne nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby potrzebujemy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Sławno

Artykuł zaistniał we kooperacji Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments